2022-01-10 09:58:42• hírek • Agerpres

Elkezdődött a covid-járvány ötödik hulláma, jelenleg az omikron-változat szórványos terjedése tapasztalható

illusztráció/ freepik.com
illusztráció/ freepik.com

Alexandru Rafila egészségügyi miniszter szerint Romániában elkezdődött a COVID-19 világjárvány 5. hulláma, és jelenleg az omikron-változat szórványos terjedése tapasztalható, de a becslések szerint egy-két héten belül tartós közösségi terjedés várható.

'Korábban napi néhány száz új eset volt, most napi néhány ezer van, és bár a helyzet az utóbbi 4-5 napban stabilizálódni látszik, korántsem jelenti azt, hogy a dolgok visszatértek a normalitásba. (...) Az egyik leggyorsabb növekedési tendenciát regisztráljuk Európában, és most nem csak az Európai Unióról beszélek; a második vagy harmadik helyen állunk, tehát még nincs okunk a lazításra, hanem éppen ellenkezőleg, rendkívül óvatosnak kell lennünk. Abban reménykedünk, hogy ezek az újonnan regisztrált esetek nem terhelik le az egészségügyi rendszert' - nyilatkozta Rafila az Antena 3-nak vasárnap este.

Arról is beszámolt, hogy az omikron-vírustörzs által okozott fertőzésnek van két tipikus tünete a többi, általános covid-tünet mellett, éspedig 'a kevésbé intenzív, inkább egyfajta viszketésnek érzékelt torokfájás és az éjszakai heves izzadás". A többi tünet az aszténia, izomfájdalmak, láz, néha emésztési zavarok.

"Legalább annyira aggódom, mint a delta-változat esetében, ahol szintén megmaradt a vírus patogenitása. Nagyon komoly viták folynak a törzs alacsonyabb patogenitásáról, de egy alacsonyabb patogenitás is az egészségügyi rendszer összeomlását eredményezheti, ha nagyobb esetszámmal társul' - mondta Rafila.

Rámutatott azonban, hogy ebben a hullámban több olyan dolgot meg lehet tenni a járvány megfékezésére, amit az eddigi hullámok során nem tettek meg. Ezen intézkedések egyike a teszteléshez való hozzáférés megkönnyítése a tesztelési pontok számának növelésével a jelenlegi néhány százról néhány ezerre.

'Van egy másik dolog is: e hónap végétől innovatív antivirális szerek állnak majd rendelkezésünkre, amelyeket azonban csak olyan betegeknek fogunk beadni, akiknél fennáll a betegség súlyos formáinak kockázata' - magyarázta a miniszter.

Kapcsolódó hírek:
Legfrissebb apróhirdetések:
További friss hírek:
Valutaváltó:


# Orosz-ukrán háború # koronavírus # baleset # harmadik híd # körgyűrű # vakcina # Nagykároly # Szatmárnémeti
Kiemelt hírek:
Promó: